2021-09-30

Jak skutecznie motywować pracowników? Efektywna motywacja na pracy zdalnej

Jak skutecznie motywować pracowników? Efektywna motywacja na pracy zdalnej

Jak zwiększyć motywację pracowników?

Jedną z najważniejszych rzeczy, jakie właściciel firmy może zrobić dla rozwoju swojego biznesu, staje się zadbanie o potrzeby i motywację pracowników. Przyjazne miejsce pracy gwarantuje o wiele lepszą obsługę klienta. Zadowolony pracownik zacznie traktować firmę jako element wspólnego dobrobytu, wkładając w swoje obowiązki znacznie więcej zaangażowania i dokładności. Czy warto poświęcić czas oraz środki finansowe na stworzenie systemu motywacyjnego w przedsiębiorstwie? Jak to zrobić skutecznie, aby premie i nagrody motywowały do jeszcze większego wysiłku? Przedstawmy zatem rozmaite sposoby na motywowanie pracownika, wskazując zarazem wymierne korzyści, jakie przedsiębiorca będzie czerpać z inwestowania w ludzi.

Dlaczego warto wdrożyć system motywowania pracowników – korzyści dla pracodawcy

Zaawansowane systemy motywacyjne wciąż stanowią domenę dużych firm. Jednak świadomość zalet motywowania pracowników widoczna jest także w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw. Dlaczego warto wdrożyć system motywowania pracowników? Badania psychologiczne oraz praktyczne obserwacje rezultatów firm, które taki system stworzyły, wyraźnie dowodzą jego skuteczności. Odpowiedź na pytanie, czy motywowanie pracowników się opłaca, można znaleźć w mechanizmach ludzkiej psychiki. O sposobach motywowania opowiemy nieco dalej; warto jednak już teraz wspomnieć, że długotrwałe efekty osiągniemy jedynie wówczas, gdy zrezygnujemy z "motywowania" negatywnego. Wprowadzanie poczucia zagrożenia, gróźb, częstej nagany, działa na krótką metę. Po pewnym czasie pracownik traci więź z firmą, a szefa traktuje z wyraźną niechęcią. Motywowanie pozytywne w postaci nagród rzeczowych, finansowych lub pochwał na forum ogólnym wzmaga natomiast chęć do działania. Entuzjazm pracowników wywiera ogromny wpływ na wyniki ich pracy.

Z punktu widzenia pracodawcy ważną kwestią pozostaje także rotacja personelu. Im mniejszy wskaźnik rotacji, tym większe oszczędności. Zatrudnienie i przygotowanie stanowiskowe nowego pracownika wiąże się z dużym kosztem oraz ryzykiem, że dana osoba nie sprawdzi się w okresie próbnym. O wiele lepszym rozwiązaniem staje się inwestowanie w motywację i rozwój osobisty istniejącej kadry. Odejście personelu do konkurencji rodzi także ryzyko wycieku ważnych informacji o działalności poprzedniej firmy. Stworzenie przyjaznego miejsca pracy nie wymaga wielkich nakładów finansowych, a jedynie zmiany podejścia do osób zatrudnionych. Warto podjąć ten wysiłek, przynoszący doskonałe rezultaty dla wizerunku i dochodów firmy.

Motywacja pracownika a praca zdalna

Motywowanie pracowników wykonujących swoje zadania stacjonarnie to całkiem inne działanie, niż tworzenie rozproszonego systemu motywacyjnego. Jak zmotywować pracownika, który wykonuje swoje obowiązki w 100% zdalnie? Praca w trybie niestacjonarnym wymaga nowatorskich rozwiązań. Doskonale sprawdza się tutaj system nagród za wyniki, programy lojalnościowe, akcje promocyjne w ramach określonego zadania, a także konkursy wewnętrzne. Kluczową sprawą pozostaje utrzymywanie kontaktu z pracownikami, a także stosowanie pochwał za wyniki. Dobrym pomysłem okazują się okresowe spotkania robocze w formie online, podsumowujące wybrany okres działalności. Efektywne zarządzanie zespołem rozproszonym wymaga zmiany podejścia do pracy z czasowego na zadaniowe. Najbardziej efektywni pracownicy będą mogli wówczas osiągnąć korzyści ze swojej wiedzy i zaradności. Firma zyskuje dzięki temu wypoczętych i nastawionych na rezultaty specjalistów.

Sprawdzone sposoby na motywowanie pracownika

Wskazówki mówiące o tym, jak efektywnie motywować pracowników, dotykają dwóch rodzajów systemów motywacyjnych – finansowego i pozapłacowego. Tradycyjne premie finansowe za rezultaty wzmagają nastawienie praktyczne. Firma osiąga dzięki temu lepsze wyniki finansowe. Skutkiem ubocznym systemu motywacji finansowej może być tworzenie atmosfery nadmiernej rywalizacji między pracownikami, stającej się polem do konfliktów. Kluczowym zadaniem pracodawcy będzie zatem precyzyjne określenie zasad przyznawanych premii. Czy istnieją dobre sposoby na motywowanie pracownika, które nie wiążą się z nagrodami finansowymi? Oczywiście, że tak. Wśród nich znajdziemy wszelkiego rodzaju karnety, darmowe szkolenia branżowe, wyjazdy integracyjne czy bony zakupowe. Każdy z wymienionych tu sposobów ma swoje indywidualne zalety. Wybór konkretnej metody zależy od możliwości finansowych przedsiębiorstwa oraz preferencji samych pracowników.

Firmy zastanawiające się, jak zwiększyć motywację pracowników w dobie pracy zdalnej, powinny zainteresować się innowacyjną propozycją e-nagród. Dzięki przyznawanym przez pracodawcę bonom, pracownik ma możliwość swobodnego wyboru produktu. Proces zamówień i organizacji dostawy odbywa się w całości przez internet. Pracodawca zyskuje tym samym skuteczny pakiet motywacyjny bez konieczności inwestowania swojego czasu. Pracownik otrzymuje natomiast produkt idealnie wpisujący się w jego aktualne potrzeby. Nowoczesna platforma e-nagrody, zakłada doładowanie każdemu pracownikowi konta w systemie. Otrzymane środki podlegają wymianie na wybraną przez siebie nagrodę cyfrową.

Motywacja pracownika a praca zdalna rodzi wiele nowych wyzwań. Platforma cyfrowych nagród to odpowiedź na pytanie jak efektywnie motywować pracowników zarówno w trybie stacjonarnym, jak i osób wykonujących pracę online. Czy motywowanie pracowników się opłaca? Zachęcamy do sprawdzenia w praktyce, jak ogromne korzyści przynosi inwestycja we własną kadrę, której entuzjazm i lojalność mają swój wyraz w przychodach przedsiębiorstwa.

Powrót
© 2021 PRO.FILL Sp. z o.o. Sp. k. Polityka prywatności